#2 The Candy Problem

posted Sep 9, 2018, 3:19 PM by Ella Frazier   [ updated Sep 9, 2018, 3:19 PM ]
Daniel bought 1 pound of jelly beans and 2 pounds of chocolates for $2.00. 
A week later, he bought 4 pounds of caramels and 1 pound of jelly beans, paying $3.00. 
The next week, he bought 3 pounds of licorice, 1 pound of jelly beans, and 1 pound of caramels for $1.50. 
How much would he have to pay on his next trip to the candy store if he bought 1 pound of each of the 4 kinds of candy?

Submit your answers HERE.  Use the pin EFJEYRF.  Your can just type in an answer or you can submit a video answer.
Comments